Audyt bezpieczeństwa
Wdrożenie dokumentacji odo
Szkolenia otwarte i zamknięte
Outsourcing funkcji ABI

Rejestracja numerów na kartę a dane osobowe.

Strona główna Blog Rejestracja numerów na kartę a dane osobowe.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z Ustawą o działaniach antyterrorystycznych z dn. 25 lipca 2016 r. każdy z operatorów telekomunikacyjnych świadczących usługi telefonii komórkowej musi prowadzić rejestr abonentów korzystających z ich usługi.

Dotychczas, operatorzy przetwarzali dane osobowe klientów, na podstawie umów w usłudze abonamentowej. Ustawa o działaniach antyterrorystycznych wprowadziła również obowiązek rejestracji numerów na kartę.

Nowe numery (sprzedawane po wejściu w życie ustawy) muszą zostać zarejestrowane w celu aktywacji usługi, w przeciwnym razie korzystanie z karty (numeru telefonu) jest niemożliwe.
Starsze numery telefonów (aktywne przed 25 lipca 2016 r.) także podlegają rejestracji.
W obu powyższych przypadkach ostateczny termin rejestracji kart upływa 1 lutego 2017 r. czyli już za chwilę. Po tym terminie numery, które nie zostały zarejestrowane zostaną bezpowrotnie zablokowane.

Należy podkreślić, że aby przetwarzanie danych osobowych przez operatorów komórkowych było zgodne z prawem i adekwatne do celu, operatorzy mogą przetwarzać wyłącznie dane, o których mowa w Ustawie Prawo Telekomunikacyjne z dnia 16 lipca 2004 r. I tak zgodnie z art. 60b ust. 1 pkt 1) abonent będący osobą fizyczną podaje dostawcy usług:
a) imię i nazwisko,
b) numer PESEL, jeżeli go posiada, albo nazwę, serię i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość, a w przypadku cudzoziemca, który nie jest obywatelem państwa członkowskiego albo Konfederacji Szwajcarskiej – numer paszportu lub karty pobytu.

Pamiętajcie, punkty obsługi, w których rejestrujecie karty nie mogą kserować dowodów osobistych, bo nie ma podstawy prawnej do pozyskiwania przez operatorów wszystkich danych zawartych w tym dokumencie.

Do usłyszenia i bądźcie czujni…

Wiedza = Bezpieczeństwo!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Masz pytanie?
Chętnie odpowiemy.